Systém troch hrnčekov

26.01.2023

Ako postupovať pri hnačke a vracaní gastroenteritis acuta.
DIÉTA
Dieťa do jedla nenútime, ak mu nie je dobre, jedlo zväčša odmieta. Pravdepodobne aj schudne, ale po uzdravení všetko priberie. Ak je ochotné papať, postupujeme, samozrejme, podľa veku.
Deti do jedného roka: ak sú kojené, pokračujeme v kojení. Pri hnačke môžeme pred kojením podať 5 až 10 čajových lyžičiek ryžového odvaru.
Deti po roku: hladová polievka, suchšie biele pečivo, cestoviny len mierne omastené olejom. Zemiak uvarený v šupe, tyčinky grisssiny (nie dru tyčinky s veľa soľou na povrchu). Niektoré dieťa akceptuje banán. Nepodávať mlieko ani mliečne výrobky.
LIEČBA
Pri hnačke
Podávať enterinu (len u detí od šesť mesiacov veku): 1 fľaštička denne, kým trvajú hnačky viac ako 4-krát denne, potom pokračovať probiotikami (ideálne enterol) najmenej tri týždne. U detí po jednom roku môžeme podať aj čierne uhlie. U detí do šiestich mesiacov podávame probiotiká od začiatku ochorenia a tiež najmenej tri týždne po skončení ochorenia.
REHYDRATÁCIA
Systém troch hrnčekov:
1. Kulíšek alebo iný rehydratačný roztok z lekárne rozpustený vo vode, ktorý pred podávaním uložíme do chladničky, aby bol studený. U starších detí nad šesť rokov ho môžeme vyliať do nádoby na ľad a podávať ako ľadovú kocku na cuckanie (dieťa pri tom nesmie behať a skákať). Podávame to, ak malo dieťa v krátkom čase 6 vyprázdnení (vracanie, hnačka, vracanie a hnačka).
2. Čierny čaj osladený glukopurom podávame u detí od dovŕšenia jedného roka a viac, u detí do roka tento nápoj nepodávame (ak dieťa len vracia, môže byť osladený aj cukrom).
3. Minerálku Lucku podávame deťom do troch rokov, starších deťom Lucku alebo Fatru. U detí do roka vynechávame druhý hrnček.
Spôsob podávania:
Podávame jednu lyžičku kulíška (u detí do dvoch rokov čajovú, u starších polievkovú lyžicu), prípadne iného rehydratačného roztoku a hneď za tým jednu lyžičku čaju. (Pozor, čaj nepodávame deťom do roka, ale len minerálku).

O 10 až 15 minút podáme opäť jednu lyžičku kulíška a hneď za tým minerálku. Takto pokračujeme striedajúc za kulíškom raz čaj, raz minerálku, až kým dieťa nevypije všetok kulíšek.
Trvá to zväčša hodinu až dve hodiny (u dojčiat môže aj dlhšie). Podávame to takto aj v prípade, keď si dieťa medzitým grcne (teda vracia). Neriešime, že dieťa nechce: do každého dieťaťa musíme dostať čajovú lyžičku tekutiny! Kulíšek je slaný, ale keď je vychladený, jeho chuť sa stráca. Rýchle podáme sladký čaj alebo minerálku. To je akceptovateľné každým dieťaťom. Treba vedieť, že je to v podstate do pusy podaná infúzia. Ak to budete robiť zavčasu a dôsledne, je veľká šanca, že sa dieťa nezdehydratuje! Väčšie deti rozumejú aj hrozbe nemocnice a infúzie, treba im to primerane veku a situácii vysvetliť.

Keď už dieťa nevracia a nehnačkuje v rýchlom slede za sebou, nie je potrebné opakovane podávať kulíšek, ale pokračovať častým podávaním čaju a minerálky. V prípade, že trvá časté vyprázdňovanie, podľa stavu musíme znova túto procedúru zopakovať.
Prísnu diétu a rehydratáciu, ako aj liečbu enterinou podávame tak dlho, kým dieťa vracia a hnačkuje. Neodporúčame predčasne podávať bežnú stravu, aj keď si ju už dieťa pýta. Po diéte nasleduje obdobie realimentácie, ktoré má trvať 3 až 5 dní. To znamená, že podávame nemastnú stravu, bez- mliečnu stravu, z ovocia len jablko (ale tepelne upravené) alebo banán. Vhodné sú ryža, varená mrkva, biele mäso. Určite nepodávame silné a mastné vývary! Môžeme jednoduché (neosladené) piškóty alebo suchár a sušienky určené pre bábätká. U dojčiat a detí, ktoré ešte zvyknú piť ako niektorú dennú porciu mlieko, podávame jeho značku mlieka riedenú spočiatku pol na pol s ryžovým odvarom. Potom postupne pridávame mlieko a uberáme odvar. Trvá to tiež 3 až 5 dní. Kojené deti môžu dostávať pred kojením 5 až 10 čajových lyžičiek ryžového odvaru, stačí tri dni.
Pri niektorých infekciách (hlavne spôsobených rotavírousom) organizmus pomerne dlho nevie spracovať laktózu, mliečny cukor. Dieťa trpí prechodnou laktózovou intoleranciou. Odporúčam deťom do troch rokov podávať bezlaktózovú formulu ( umelé mlieko) a po roku bezlaktózové mlieko. Samozrejme aj bezlaktózové mliečne výrobky.
RECEPTY
Ryžový odvar: Varíme jednu polievkovú lyžicu ryže v pol litri vody až do rozvarenia ryže. Voda sa samozrejme vyparuje, preto ju stále prilievame, aby v hrnci bolo vždy pol litra vody Potrebujeme odvar, nie ryžu (aj keď staršie deti môžu rozvarenú ryžu zjesť).
Hladová polievka: Nastrúhame zeleninu, bežne používanú na varenie (mrkvu, trocha zeleru, trocha petržlenu, trocha pašternáka) a zemiaky. Všetko uvaríme v slanej vode a ako závarku použijeme ryžu. Nemastíme!
.